Srdečne Vás pozývame do Galérie Gagarinka aj v sobotu 23.mája:

23.mája o 18.00 FINISÁŽ VÝSTAVY

a PREZENTÁCIA DIELA ADAMA NOVOTU A JURGENA RENDLA + MINI POP UP RESTAURANT GALÉRIE GAGARINKA NA TÉMU KVETOV

Záverečná párty k Výstave kvetov spojená s prezentáciou dvoch autorov z výstavy a s občerstvením vo forme mini pop up reštaurácie nielen, ale aj z našej záhradky.

16. 00 PREZENTÁCIA JURGENA RENDLA: On Beans, Borders and Migration

k jeho dielu Kaliňákov úsmev

Jurgen porozpráva o svojej ceste na Ukrajinu a príbeh diela z ukrajinských fazúľ aj súvislosť s úsmevom ministra Kaliňáka. Text, obrázky a zvukové nahrávky.

“On Beans, Borders and Migration – a travel report by Jürgen Rendl, as a sort of ‘making-of’ to his contribution to the exhibition.”


17.00 PREZENTÁCIA DIELA ADAMA NOVOTU: Cultura Promiscua


v diskusii so spoluautorkou a kurátorkou Petrou Čížkovou

Adam Novota povie viac o svojom diele, ktoré je dominatou súčasnej výstavy v Gagarinke a má viacero významových rovín.


16- 20 MINI POP UP RESTAURANT GALÉRIE GAGARINKA na tému kvetov

18.00 PREMIETANIE FILMU KRASŇANSKÝ ZELOVOC

 

Krátky film o záhradách Živice
Hodinový film Krasňanský Zelovoc

Krasňanský zelovoc je dokumentárny film o rovnomennej sídliskovej záhradke, ktorá vznikla ako prvá v Bratislave. Film od mladého režiséra Miroslava Hájeka v ďĺžke 64 minút dokumentuje vývoj komunity dvadsatich piatich mladých rodín a ich pestovanie zeleniny a ovocia. Sledujme nápad od ťažkých začiatkov, až po súčasný úspech. Prežijeme tu jeden celý záhradkársky rok a dozvieme sa ako to pri komunitnom pestovaní chodí. Zároveň všetci zistia, že to nie je len o vzťahu k pôde, ale aj o aktívnejšom, ohľaduplnejšom a kvalitnejšom živote. Dokument mal premiéru 1.2.2015 v rodinnom centre Ráčik.

minulé prednášky:

7. mája o 18.00
RENÁTA NOVÁKOVÁ: DARY PRÍRODY

Dary prírody je prednáška doktorky molekulárnej biológie, Renáty Novákové, v súčasnej dobe pôsobiacej na Slovenskej akadémii vied.
Renáta Vás prevedie liečivými schopnosťami jarnej prírody. Dozviete sa viac o špecifických vlastnostiach liečivých bylín, zeleniny a ovocia a ich použití. Nebudú chýbať ani informácie o tom, ako nám príroda týmito darmi pomáha pri nadobudnutí novej životnej energie, liečení ochorení a pri detoxikácii nášho tela.

vo štvrtok 7.5. o 18.00 v Galérii Gagarinka na Gagarinovej 10/A.
Moderuje Petra Čížková.

16. mája o 18.00
BOGLÁRKA IVANEGOVÁ : HUMÁNNA EKOLÓGIA JEDLA

Žiadny iný živý tvor nepremieňa svoje prostredie kvôli stravovaniu tak radikálne ako človek. Čo všetko svojimi jednoduchými dietárnymi voľbami ovplyvňujeme? Ako vlastne zapadáme do ľudskej ekológie jedla? Ako sa jedlo dostáva od farmára na vidličku?

Tieto a daľšie otázky vo svojej prednáške položí a pokúsi sa zodpovedať jedna zo zakladajúcich členiek iniciatívy NA STRECHE a mestskej záhrady Pod Pyramídou.
Boglárka žila vo Venezuele a Guatemale, kde sa začala zaujímať o poľnohospodárstvo. V USA vyštudovala Humánnu ekológiu so zameraním na trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a etnobotaniku. Pracuje s prestížnym medzinárodným štipendijným programom ‘United World Colleges’ (http://www.uwc.org/).

16.mája o 18.30

MICHAL MARTINKA – Fytoremediácie a fytofortifikácie – dve strany jednej mince


Predáška Michala Martinku z Fyziológie rastlín, fakulty prírodných vied Univerzity Komenského.

Prednáška a diskusia o tom, ako sa dajú rastliny využiť aj trochu inak, a síce technologicky pri očisťovaní prostredia od škodlivých prvkov a zlúčenín (fytoremediácie) a pri zlepšení výživovej hodnoty potravín (fytofortifikácie).

 

_JK03547

VÝSTAVA KVETOV

Trvanie výstavy:
17.4. – 24.5. 2015

Otváracie hodiny: streda-piatok 16-18
sobota-nedeľa 13-18

VÝSTAVA KVETOV predstavuje slovenských a českých autorov pracujúcich s témou rastlín a záhrad, ktorých doplnia prezentácie komunitných a mobilných záhrad. Cieľom výstavy je prepojiť výtvarné umenie a artefakty s reálnym životom mesta a podporiť tak diskusiu o úlohe zelene, kvetov, stromov a zeleniny v našom okolí. Záhrady sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry, ba dokonca záhrady môžu byť kultúrou samy o sebe; samotný názov je odvodený z latinského „cultivare“ – obrábanie zeme. A je to práve obrábanie zeme, ktoré má znova potenciál meniť našu súčasnú kultúru, naše správanie, a teda aj prístup k zaobchádzaniu s prírodným bohatstvom.

VYSTAVUJÚCI UMELCI A ZÁHRADY:
Davit Armenc, Erik Binder, Petra Čížková, Maňa Berec, Lukáš Betinský, Elvíra Golomboši, Vladimír Havlík, Kristína B. Hrončeková, Oto Hudec, Lucia Kováčová, Mira Kučišová, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič, Juliana Mrvová, Adam Novota, Libor Novotný, Periférne Centrá, Jürgen Rendl, Ivana Oroszová, Erik Sikora, Martin Špirec

Botanická Záhrada UK, Incredible Edible Bratislava, Jedlé Mesto, Komunitná Záhradka Sásová, Komunitná Záhrada Balkán, Komunitná Záhrada Zochova, Komunitná Záhrada Devínska N. Ves, Mobilná Záhrada Sasinkova 21, Krasňanský Zelovoc, Vinica a Mobilná Záhrada Pionierska, Vodárenská Komunitná Záhrada, Záhrada pod Pyramídou, Zelená Záhradka

Kurátorky: Juliana Mrvová a Petra Čížková
Zriadovateľ galérie Gagarinka je OZ Babie leto.

doprava: trolejbusy 202 a 201, zastávka Brodná,
trolejbus 208 zozadu od Mierovej ulice.
Parkovisko Lidl oproti budove Gagarinky.
Vchod do galérie je priamo na zastávke Brodná a galéria sa nachádza na 1. poschodí.

Tešíme sa na Vašu návštevu.