V sobotu 28. februára sa uskutočnilo stretnutie s autormi a hosťami pri príležitosti sprievodného podujatia k výstave Zamatový objekt túžby:

Diskusia s pozvanými hosťami a umelcami

v sobotu 28. februára o 17.00 v galérii Gagarinka

Pozvaní hostia Laco Teren a Jiří Olič voľne rozprávali o téme erotiky a surealizmu vo výtvarnom umení, v literatúre a filme. 

_JK00518

Laco Teren tému načal tromi filmovými ukážkami – Buňuelovým filmom Los olvidados (zabudnutí), videom z performance speváčky Niny Simon a Divine Horsman Maye Deren. Všetky tri ukážky podľa neho spája snovosť obrazu ako aj istá animalita.

Debata sa postupne dotkla aj tvorby českých surrealistov ako Toyen a Štyrský, ale aj erotiky v dnešnej poézii, kde spomenuli najmä básnika Veselského a jeho Kyjovského súputníka Mirka Tichého, ktorý sa na sklonku života stal hviezdou súčasnej fotografie. Jeho zvláštne voyerské fotky vznikajúce podomácky vytvorenými fotoaparátmi uzavreli snovú tému erotiky a surealizmu.

 _JK00522

_JK00531

Fotografie z akcie: Adam Šakový

Galéria Gagarinka sa nachádza v Prievoze na Gagarinovej ulice oproti obchodu Lidl, kde je aj možnosť parkovania.
MHD: Doprava trolejbusom, zastávka Brodná pred novostavbou Gagarinky, linky 201, 202, 208.
Reportáž z výstavy na TA3 si môžete pozrieť aj tu, od minúty 22: http://www.ta3.com/clanok/1055839/rozlucka-s-martinom-tapakom-vystava-tibetskeho-umenia-milan-lasica-ma-75-rokov-slovensko-taliansky-vecer-jaques-copeau-vcera-a-dnes-zamatovy-objekt-tuzby.html