_JK07390

FINISÁŽ a stretnutie s autormi k výstave KLYZMA – úvod k pozemským metódam

Srdečne Vás pozývame na záverečné podujatie k výstave

KLYZMA – úvod k pozemským metódam

V sobotu 27. 6. o 17.30 sa stretneme s autormi na finisáži výstavy, kde sa môžete dozvedieť viac o ich vystavených dielach a zakúpiť si autorskú knihu, ktorú k výstave vydali v náklade 100kusov.

_JK07378

výstava KLYZMA – Úvod k pozemským metódam

„Den jako každý jiný. V laboratořích živoří opice navlečené do lidských šatů, v továrnách se pohybují robotická ramena, mizí a zjevují se naolejované písty, blyštivá auta sviští po bulvárech, operace v nemocnici jsou v podstatě úspěšné, tchyním jazykům v čekárnách se obstojně daří, šepot modliteb v chrámech se nese vraty ven, i kaktusy Klubu kaktusářů ve skleníku prosperují.
Co se stalo? Jako obvykle: Mimozemské útočné lodě, smrt, oheň, bomby, vzpoura laboratorních vzorků, tajné kamery tajných mimozemských bratrstev.
Přáli jsme si, aby to byla Apokalypsa, bylo to ale jen Klyzma.“

O projekte: Zvuk motorových píl sa prvý krát rozozvučal perónom banskoštiavnickej železničnej stanice, miesta kde od roku 2009 pôsôbí rezidenčné centrum Banská St a nica Contemporary, v lete 2013. Trojica autorov vystriedala sofistikované rytie grafík malých formátov za rýpanie, rezanie, „zraňovanie“ plôch drevených, drevotrieskových, lakovaných, nájdených na blízkom zbernom dvore. Cestujúci a návštevníci centra sledovali so záujmom nevšednú pracovnú situáciu. O rok neskôr sa trojica autorov do priestoru vracia. Tesne pred koncom kalendárneho roka 2014 z matríc a štočkov tlačí ručne priamo v čakárni vlakovej stanice grafiky. Choreografia pohybov je definovaná veľkosťou matrice a papiera. Farby nanášajú špachtľou a kelňou. Papier zapĺňa celý priestor. Pracuje sa do skorého rána. Okrem trojice autorov zatiaľ nikto netuší o čom celá dvojročná „práca“ bude.

  _JK07392

Autori

Palo Čejka / Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, katedra fotografie, ateliér Miloty Havránkovej a na katedre designu, odbor grafický design, ateliér Ľubomíra Longauera (1992-1998). Fotograf, grafik, ilustrátor, hudobník, záhradník, moderátor, jednoducho renesančná osobnosť s dušou pankera.. Čejkove drevorezy a linorezy v sebe nezaprú “Váchalovskú stopu”. V roku 2009 sa zúčastnil prvého ročníka ÁNO LINO sympózia v priestore Banská St a nica.

Jan Čumlivski / Študoval maďarskú filológiu a kulturológiu na Filosofické fakultě University Karlovy (1998–2005), animáciu, písmo a typografiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (od 2002), absolvoval stáže v Budapešti, Berlíne, Petrohrade a New Yorku. Jeho grafické práce boli ocenené v súťaží Nejkrásnější české knihy (2005, 2011). Realizoval autorské knihy Kvartira 77 (2004), Ni čest, ni slávu / Weder Ruhm, noch Ehre (2005), Palmáre (2007), Union – Ideální Stát (2008), Kolchoz 2047(2010), Jesus Gym (2010), Střed / The Core (2011) a Žár (2014). V roku 2009 sa zúčastnil prvého ročníka ÁNO LINO sympózia v priestore Banská St a nica. Od vtedy sa tu opakovane vracia (v roku 2013 na celé 3 mesiace).

Tomáš Klepoch / Vyštudoval Vysokokú školu výtvarných umení v Bratislave, katedru vizuálnej komunikácie. Venuje sa najmä voľnej tvorbe, využívajúc tradičné grafické techniky netradičným spôsobom. Linoryt, drevorez kombinuje s maľbou. Klepoch je živel, je vitamínom (možno skôr adrenalínom) slovenskej mladej grafiky. Nedá sa obmedziť tradičným postupom tlače. V jeho ateliéri namiesto grafického lisu nájdete len valec. A ešte záhradný valec. Za svoje ilustrácie dostal v roku 2011 Zlaté jablko na BIB Bratislava. Aktuálne už rok tvorí vo svojom banskoštiavnickom ateliéri.

Banská St a nica Contemporary sa zameriava na organizovanie rezidenčných pobytov súčasných umelcov, produkciu a podporu vzniku nových diel a vydávanie autorských kníh. Centrum sídli od roku 2009 na periférii Banskej Štiavnice (historické mesto zapísané na zozname UNESCO), v priestore stále funkčnej vlakovej stanice z čias socializmu. Práve premiešanie laickej verejnosti (návštevníkov, turistov a cestujúcich) s umelcami vytvára špecifickú atmosféru tohto miesta, kde nerozhoduje počet aktivít, ale ich kvalita.

Galéria Gagarinka, Gagarinova 10/A, Bratislava Prievoz

www.banskastanica.sk

_JK07386 _JK07383


Processed with VSCOcam with c1 preset

FINISÁŽ a pop up restaurant k VÝSTAVE KVETOV 23.5.

Srdečne Vás pozývame do Galérie Gagarinka aj v sobotu 23.mája:

23.mája o 18.00 FINISÁŽ VÝSTAVY

a PREZENTÁCIA DIELA ADAMA NOVOTU A JURGENA RENDLA + MINI POP UP RESTAURANT GALÉRIE GAGARINKA NA TÉMU KVETOV

Záverečná párty k Výstave kvetov spojená s prezentáciou dvoch autorov z výstavy a s občerstvením vo forme mini pop up reštaurácie nielen, ale aj z našej záhradky.

16. 00 PREZENTÁCIA JURGENA RENDLA: On Beans, Borders and Migration

k jeho dielu Kaliňákov úsmev

Jurgen porozpráva o svojej ceste na Ukrajinu a príbeh diela z ukrajinských fazúľ aj súvislosť s úsmevom ministra Kaliňáka. Text, obrázky a zvukové nahrávky.

“On Beans, Borders and Migration – a travel report by Jürgen Rendl, as a sort of ‘making-of’ to his contribution to the exhibition.”


17.00 PREZENTÁCIA DIELA ADAMA NOVOTU: Cultura Promiscua


v diskusii so spoluautorkou a kurátorkou Petrou Čížkovou

Adam Novota povie viac o svojom diele, ktoré je dominatou súčasnej výstavy v Gagarinke a má viacero významových rovín.


16- 20 MINI POP UP RESTAURANT GALÉRIE GAGARINKA na tému kvetov

18.00 PREMIETANIE FILMU KRASŇANSKÝ ZELOVOC

 

Krátky film o záhradách Živice
Hodinový film Krasňanský Zelovoc

Krasňanský zelovoc je dokumentárny film o rovnomennej sídliskovej záhradke, ktorá vznikla ako prvá v Bratislave. Film od mladého režiséra Miroslava Hájeka v ďĺžke 64 minút dokumentuje vývoj komunity dvadsatich piatich mladých rodín a ich pestovanie zeleniny a ovocia. Sledujme nápad od ťažkých začiatkov, až po súčasný úspech. Prežijeme tu jeden celý záhradkársky rok a dozvieme sa ako to pri komunitnom pestovaní chodí. Zároveň všetci zistia, že to nie je len o vzťahu k pôde, ale aj o aktívnejšom, ohľaduplnejšom a kvalitnejšom živote. Dokument mal premiéru 1.2.2015 v rodinnom centre Ráčik.

minulé prednášky:

7. mája o 18.00
RENÁTA NOVÁKOVÁ: DARY PRÍRODY

Dary prírody je prednáška doktorky molekulárnej biológie, Renáty Novákové, v súčasnej dobe pôsobiacej na Slovenskej akadémii vied.
Renáta Vás prevedie liečivými schopnosťami jarnej prírody. Dozviete sa viac o špecifických vlastnostiach liečivých bylín, zeleniny a ovocia a ich použití. Nebudú chýbať ani informácie o tom, ako nám príroda týmito darmi pomáha pri nadobudnutí novej životnej energie, liečení ochorení a pri detoxikácii nášho tela.

vo štvrtok 7.5. o 18.00 v Galérii Gagarinka na Gagarinovej 10/A.
Moderuje Petra Čížková.

16. mája o 18.00
BOGLÁRKA IVANEGOVÁ : HUMÁNNA EKOLÓGIA JEDLA

Žiadny iný živý tvor nepremieňa svoje prostredie kvôli stravovaniu tak radikálne ako človek. Čo všetko svojimi jednoduchými dietárnymi voľbami ovplyvňujeme? Ako vlastne zapadáme do ľudskej ekológie jedla? Ako sa jedlo dostáva od farmára na vidličku?

Tieto a daľšie otázky vo svojej prednáške položí a pokúsi sa zodpovedať jedna zo zakladajúcich členiek iniciatívy NA STRECHE a mestskej záhrady Pod Pyramídou.
Boglárka žila vo Venezuele a Guatemale, kde sa začala zaujímať o poľnohospodárstvo. V USA vyštudovala Humánnu ekológiu so zameraním na trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a etnobotaniku. Pracuje s prestížnym medzinárodným štipendijným programom ‘United World Colleges’ (http://www.uwc.org/).

16.mája o 18.30

MICHAL MARTINKA – Fytoremediácie a fytofortifikácie – dve strany jednej mince


Predáška Michala Martinku z Fyziológie rastlín, fakulty prírodných vied Univerzity Komenského.

Prednáška a diskusia o tom, ako sa dajú rastliny využiť aj trochu inak, a síce technologicky pri očisťovaní prostredia od škodlivých prvkov a zlúčenín (fytoremediácie) a pri zlepšení výživovej hodnoty potravín (fytofortifikácie).

 

_JK03547

VÝSTAVA KVETOV

Trvanie výstavy:
17.4. – 24.5. 2015

Otváracie hodiny: streda-piatok 16-18
sobota-nedeľa 13-18

VÝSTAVA KVETOV predstavuje slovenských a českých autorov pracujúcich s témou rastlín a záhrad, ktorých doplnia prezentácie komunitných a mobilných záhrad. Cieľom výstavy je prepojiť výtvarné umenie a artefakty s reálnym životom mesta a podporiť tak diskusiu o úlohe zelene, kvetov, stromov a zeleniny v našom okolí. Záhrady sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry, ba dokonca záhrady môžu byť kultúrou samy o sebe; samotný názov je odvodený z latinského „cultivare“ – obrábanie zeme. A je to práve obrábanie zeme, ktoré má znova potenciál meniť našu súčasnú kultúru, naše správanie, a teda aj prístup k zaobchádzaniu s prírodným bohatstvom.

VYSTAVUJÚCI UMELCI A ZÁHRADY:
Davit Armenc, Erik Binder, Petra Čížková, Maňa Berec, Lukáš Betinský, Elvíra Golomboši, Vladimír Havlík, Kristína B. Hrončeková, Oto Hudec, Lucia Kováčová, Mira Kučišová, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič, Juliana Mrvová, Adam Novota, Libor Novotný, Periférne Centrá, Jürgen Rendl, Ivana Oroszová, Erik Sikora, Martin Špirec

Botanická Záhrada UK, Incredible Edible Bratislava, Jedlé Mesto, Komunitná Záhradka Sásová, Komunitná Záhrada Balkán, Komunitná Záhrada Zochova, Komunitná Záhrada Devínska N. Ves, Mobilná Záhrada Sasinkova 21, Krasňanský Zelovoc, Vinica a Mobilná Záhrada Pionierska, Vodárenská Komunitná Záhrada, Záhrada pod Pyramídou, Zelená Záhradka

Kurátorky: Juliana Mrvová a Petra Čížková
Zriadovateľ galérie Gagarinka je OZ Babie leto.

doprava: trolejbusy 202 a 201, zastávka Brodná,
trolejbus 208 zozadu od Mierovej ulice.
Parkovisko Lidl oproti budove Gagarinky.
Vchod do galérie je priamo na zastávke Brodná a galéria sa nachádza na 1. poschodí.

Tešíme sa na Vašu návštevu.


_JK01177

Komentovaná prehliadka a finisáž výstavy OD OBRAZU K OBJEKTU, v nedeľu 12.4. o 17.00

Srdečne Vás pozývame na stretnutie s autormi z výstavy

OD OBRAZU K OBJEKTU

v nedeľu 12. apríla o 17.00

Komentovaná prehliadka a zároveň finisáž výstavy za účasti vystavujúcich umelcov sa uskutoční v Galérii Gagarinka na Gagarinovej 10/A. K prehliadke bude pripravené aj malé pohostenie.

Prídite sa dozvedieť viac o vystavených dielach a ich vzniku a diskutujte priamo s umelcami o ich tvorbe.

facebook event: https://www.facebook.com/events/767454516684974/

Video-rozhovor s dvoma umelcami z výstavy si môžete pozrieť TU:
https://vimeo.com/122302808

Tešíme sa na Vašu návštevu!

 _JK01181

OD OBRAZU K OBJEKTU (12.3. – 12.4. 2015) 

v galérii Gagarinka, Gagarinova 10/A

Výstava predstavuje autorov tvoriacich diela v sfére abstrakcie alebo nefiguratívneho umenia. Vybraní súčasní umelci sa pohybujú v časti svojho diela, alebo v jeho celku v priestore maľby a objektu, ktorý nadviazal na tradíciu povojnovej abstrakcie, avšak do tejto sféry priniesli viaceré inovácie

Vystavujúci autori:

Štefan Balázs, Andrea Ďurianová, Zuzana Chmelová, David Hanvald, Ašot Haas, Milan Houser, Ján Hrčka, Patrícia Koyšová, Filip Sabol, Rastislav Sedlačík

 
_JK01315
otvorenie výstavy v gagarinke 11.3. 2015, výstava trvá do 12.4. 2015

_JK00516

Diskusia k výstave Zamatový objekt túžby s hosťami a umelcami

V sobotu 28. februára sa uskutočnilo stretnutie s autormi a hosťami pri príležitosti sprievodného podujatia k výstave Zamatový objekt túžby:

Diskusia s pozvanými hosťami a umelcami

v sobotu 28. februára o 17.00 v galérii Gagarinka

Pozvaní hostia Laco Teren a Jiří Olič voľne rozprávali o téme erotiky a surealizmu vo výtvarnom umení, v literatúre a filme. 

_JK00518

Laco Teren tému načal tromi filmovými ukážkami – Buňuelovým filmom Los olvidados (zabudnutí), videom z performance speváčky Niny Simon a Divine Horsman Maye Deren. Všetky tri ukážky podľa neho spája snovosť obrazu ako aj istá animalita.

Debata sa postupne dotkla aj tvorby českých surrealistov ako Toyen a Štyrský, ale aj erotiky v dnešnej poézii, kde spomenuli najmä básnika Veselského a jeho Kyjovského súputníka Mirka Tichého, ktorý sa na sklonku života stal hviezdou súčasnej fotografie. Jeho zvláštne voyerské fotky vznikajúce podomácky vytvorenými fotoaparátmi uzavreli snovú tému erotiky a surealizmu.

 _JK00522

_JK00531

Fotografie z akcie: Adam Šakový

Galéria Gagarinka sa nachádza v Prievoze na Gagarinovej ulice oproti obchodu Lidl, kde je aj možnosť parkovania.
MHD: Doprava trolejbusom, zastávka Brodná pred novostavbou Gagarinky, linky 201, 202, 208.
Reportáž z výstavy na TA3 si môžete pozrieť aj tu, od minúty 22: http://www.ta3.com/clanok/1055839/rozlucka-s-martinom-tapakom-vystava-tibetskeho-umenia-milan-lasica-ma-75-rokov-slovensko-taliansky-vecer-jaques-copeau-vcera-a-dnes-zamatovy-objekt-tuzby.html
 

 


_JK04889

Komentovaná prehliadka s Matúšom Maťátkom

Komentovaná prehliadka s autorom Matúšom Maťátkom a kurátorkou sa uskutočnila v sobotu 17. januára o 17tej v galérii Gagarinka.

Autor prítomným divákom porozprával svoj podrobný komentár k dielam zo série Idoly a ďalším dielam na výstave Hrdinovia, Idoly a Ľudia.

Grafik Matúš Maťátko (1984) sa venuje najmä veľkoformátovému linorytu. Jeho tlače predstavujú jedinečné autorské diela, ironizujúce súčasný svet a jeho starosti. Nevyhýba sa však ani politickej symbolike, ako práve v hlavnom súbore výstavy s názvom Idoly. Na výstave v Gagarinke okrem grafík predstavil aj úplne nové reliéfy z dreva.

Krátke video s Matúšom si môžete pozrieť tu:https://vimeo.com/113602841

Ponúkame Vám niekoľko fotografií z komentovanej prehliadky 17. januára.

P1160802good P1160836good P1160840good P1160848good

_JK05421

Dve výstavy aktuálne v Gagarinke:
Matúš Maťátko : HRDINOVIA, IDOLY A ĽUDIA
& AUTORSKÁ SERIGRAFIA.

Trvanie výstav: 5. 12. – 18. 1. 2015 (zatvorené 22.12. – 4.1.2015)
adresa galérie: Galéria Gagarinka, Gagarinova 10A, Bratislava

Galéria Gagarinka sa nachádza v Prievoze na Gagarinovej ulice oproti obchodu Lidl, kde je aj možnosť parkovania.
MHD: Doprava trolejbusom, zastávka Brodná pred novostavbou Gagarinky, linky 201, 202, 208.

 

 

 

 

 


sprievodna-aktivita-videopradnaska

Videoprednáška fotografky Táni Hojčovej 11.10. o 17.00

Sprievodným podujatím výstavy Vesmír & Co v mesiaci október je video-prednáška vo forme diskusie kurátoriek so slovenskou fotografkou Táňou Hojčovou, ktorá predstaví svoju tvorbu v priestoroch galérie Gagarinka.

Tvorba Táni Hojčovej sa vyznačuje precíznym technickým spracovaním a technickou dokonalosťou, čo nám ukáže na svojich fotografiách vesmírnych telies, hviezd, mesiaca a slnka, ktoré fotí pomocou špeciálnych zariadení a ktoré sa objavili aj na stránke Nasa. Sama autorka o svojich fotografiách hovorí, že aj keď fotí vesmír a vesmírne telesá, dôležitý je vždy človek – ten ktorý vstúpil na mesiac, alebo ten ktorý na oblohu posiela výskumné družice.Táňa o svojich fotografiách rozpráva tak pútavo, že hodina nám určite bude málo!

Pýtať sa a diskutovať môžete aj Vy.

Termín – POZOR ZMENA: v sobotu 11. 10. o 17.00 v Galérii Gagarinka

 


blaf_logo

Bratislava Art Festival

Bratislava Art Festival – BLAF je festival vizuálneho umenia, na ktorom môže návštevník zažiť, pochopiť, vnímať a diskutovať o umení. Festival je zároveň platforma pre aktívnu spoluprácu a sieťovanie štátnych a súkromných galérií ako aj prezentáciu už etablovaných formátov v oblasti súčasného umenia.

BLAF 2014 sa bude konať v dňoch 2. – 5. október 2014 (štvrtok až nedeľa).

Galéria Gagarinka sa BLAFu po prvýkrát zúčastní prostredníctvom svojej štartovacej výstavy Vesmír & Co.

V rámci BLAFu si návštevníci môžu pozrieť výstavu v otváracích hodinách galérie streda – piatok od 16:00 – 18:00 a v sobotu – nedeľu 13:00 – 18:00.

Aktuálny program festivalu sledujte na oficiálnej stránke: www.blaf.sk