Aktuálna výstava


v-polcase

V Polčase

Pozývame Vás na komentovanú prehliadku s autorom dňa 18.10. 2015 o 16:00 v Galérii Gagarinka.


Pozvánka-03a

MATEJ VAGAČ 1. 10. o 18.00

Pozvánka-Výstava MV

Tisková zpráva aneb: Několik poznámek k výstavě „Matej Vagač – hody a umenie.“
Hned úvodem, a ze všeho nejdřív, považuji za nutné informovat uměnímilovnou veřejnost, že výběr obrazů na výstavu provedl sám autor, bylo na něm, aby rozhodl a preferoval – co z díla je to podstatné a nejaktuálnější. Autorský výběr je tedy vymezen léty 2005 – 2015, a je ukázkou tvorby víceméně současné.
Již názvy vystavených prací, a ovšem také i převládající žánr, který by s určitou volností mohl být nazýván „zátiším“, evokují každodennost, „život věcí“ a jejich skrytý půvab, všednost a materiální věcnost, která zajisté evokuje i věčnost. Připomenu jen, že právě zátiší metafyzické má v moderním umění předchůdce, a tedy tradici nezanedbatelnou.
Kunsthistorikové by zajisté pojmenovali právě onu přítomnost, dnešní situaci, a tak ji spíše jen zaříkávají slovy postmoderna a postmoderní, která zcela jistě a právě dnes neznamenají nic určitého a obyčejným rozumem uchopitelného. Byla zde ovšem vedla umění sakrálního celá éra zátiší metafyzického. Český malíř Ivan Sobotka to v jednom rozhovoru řekl docela přesně, rustikálně a věcně: „ Umění by mělo být něco nobl, podobně jako náboženství, a ty ani nejmenuj, to samo o sobě degraduje“. Neuvádějme tedy nijaká jména, žádné podobnosti, či spíše vzdálenosti, nedržme se ani žádné hierarchie, a varujme se slov definitivních. Možná právě proto, že malba je médiem Absolutna.
Ale zpět k dílu, které je událostí a tedy neobyčejností – pravým opakem banality. Paradoxem zdá se býti právě ona banalita, všednost: životodárná půda pro všechno neobyčejné a ovšem i zázračné.
A naopak: Malíř by měl býti dekonstruktorem chaosu, harmonizátorem a – řečeno s francouzským spisovatelem Leonem Bloy: podnikatelem bourání.
Jiří Olič


Pripravované výstavy


Predošlé výstavy


x mag poster facebook

CZXSK

MONOGRAMISTA T.D / POHĽADNICA KONCU XX. STOROČIA / DEVÄŤDESIATE Roky

CZXSK

Vernisáž 3.9. o 18tej. Galéria Gagarinka, Gagarinova 10/A

Vystavujúci autori :

Jan Pfeiffer, Tomáš Roubal, Jan Vytiska, Jiří Franta a David Böhm, Matěj Smetana, Lucka Mičíková, Daniela Krajčová, Svetlana Fialová, Monogramista T.D, Marián Vredík, Rastislav Podhorský, Boris Sirka, Juraj Gábor
 

V mesiaci september Vám galéria Gagarinka ponúka Česko-slovenskú výstavu kresby, ktorú pripravujeme spolu s redaktormi časopisu X, Slavomírou Ondrušovou a Milanom Vagačom.

X je kresba. X je časopis o súčasnej kresbe. X je výstava súčasnej slovenskej a českej kresby. Časopis X vydáva redakcia v zložení Slavomíra Ondrušová a Milan Vagač od roku 2013. Je zameraný na mapovanie súčasnej kresby, jej publikovanie a teoretickú reflexiu. Počas dvoch rokov pôsobenia boli v časopise uverejnené kresby od viac ako 30 autorov z rôznych krajín.

Výstava X je prvým kurátorským projektom redakcie na ktorom sa zúčastní vyber autorov zo slovenskej a českej scény, ktorých diela boli publikované v časopise. Výstava predstaví rôzne podoby súčasnej kresby na slovenskej a českej výtvarnej scéne s dôrazom na presahy do iných médií či limity samotného média kresby. 

Výstava potrvá do 27. septembra.


totem

MO(NU)MENTY MESTA: BRATISLAVA

Vernisáž v piatok 3.7. o 19.00

galéria Gagarinka, Gagarinova 10/A, Bratislava, Prievoz

MO(NU)MENTY MESTA: BRATISLAVA

Výstava MO(NU)MENTY MESTA: BRATISLAVA, predstavuje diela autorov pracujúcich s témou mesta v maľbe či videu, dokumentujúcich mesto vo fotografii, vytvárajúcich intervencie v mestskom prostredí. Na výstave prezentujeme 14 autorov a dve občianske iniciatívy, ktoré sa dlhodobo zaoberajú Bratislavou.
Dve video-diela zachytávajú performance v prostredí Bratislavy – starší film Tajomstvo jedného bazéna Andrey Kalinovej spracúva tému opusteného bazénu pod hradom, video Tomáša Moravca zas prezentuje jeho akciu zachytávajúcu jazdu na upravenej palete po koľajach Bratislavských električiek. Trojica Janeček, Sit a Myslovič predstavuje svoju reakciu na aktuálne situácie v meste – v tomto prípade seba-prezetáciu Bratislavskej Kunsthalle. Juraj Rattaj reaguje na jeden z bratislavských monumentov Slavín transformáciou jeho typických sôch.
Daľšia autorská dvojica na výstave, Martin Kochan s Cyrilom Blažom, vytvárajú svoje často humorné či kritické intervencie do prostredia mesta dokumentované kresbou alebo fotografiou. Fotografickým výstupom sa na výstave prezentuje aj Milan Vagač, ktorý kriticky reaguje a „módnu“ vlnu zatepľovania budov. Írsky fotograf Andrew Hillard ukazuje svoj osobitý pohľad na Bratislavu a jej (nielen) post-socialistické dedičstvo, Zuzana Fajta zas dokumentuje mestské tagy a nápisy dotvárajúce jeho charakter. Adam Novota predstavuje inštaláciu dokumetujúcu projekt Tutti Frutti, ktorý s Petrou Čížkovou realizovali v Tržnici na Trnavskom mýte spolu s veľkou skupinou prizvaných autorov.
Maliarka Andrea Bartošová zachytáva momenty mesta – mestské momentky v sérii malých formátov a Rastislav Sedlačík rámcuje výstavu svojimi stále minimálnejšími veľkofomátovými maľbami z prevažne industriálneho prostredia mesta. V aktuálnych dielach presahuje do ready-made a performatívnej maľby.
Dve občianske iniciatívy Bratislava Otvorene a Naše Karpaty na výstave zastupujú aktivity, ktoré obyvatelia mesta v posledných rokoch vyvíjajú, či už a ochranu jeho pamiatok a monumentov, alebo mestskej prírody. Ich aktivity dopĺňajú kritické diela vytvárané umelcami v mestskom prostredí.
Výstavu si v Gagarinke môžete pozrieť do 9. augusta.

AUTORI:

Andrea Bartošová, Cyril Blažo & Martin Kochan, Zuzana Fajta, Andrew Hillard, Adam Novota, Andrea Kalinová, Erik Janeček & Matej Myslovič & Peter Sit, Tomáš Moravec, Juraj Rattaj, Rastislav Sedlačík, Milan Vagač, Naše Karpaty, Bratislava Otvorene

plagát_bratislava_final

 

 

 


P1450869

KLYZMA – Úvod k pozemským metódam

Galéria Gagarinka a OZ Babie Leto pripravili v mesiaci jún v spolupráci s BANSKÁ ST A NICA CONTEMPORARY výstavu

KLYZMA
Úvod k pozemským metódam

AUTOROV Pala Čejku, Jana Čumlivskeho a Tomáša Klepocha

Slávnostná vernisáž sa konala v sobotu 6.6. o 18.00
Galéria Gagarinka, Gagarinova 10/A (Prievoz)

V rámci vernisáže bola pokrstená rovnomenná autorská kniha, ktorá vyšla v limitovanej edícii 100ks.

„Den jako každý jiný. V laboratořích živoří opice navlečené do lidských šatů, v továrnách se pohybují robotická ramena, mizí a zjevují se naolejované písty, blyštivá auta sviští po bulvárech, operace v nemocnici jsou v podstatě úspěšné, tchyním jazykům v čekárnách se obstojně daří, šepot modliteb v chrámech se nese vraty ven, i kaktusy Klubu kaktusářů ve skleníku prosperují.
Co se stalo? Jako obvykle: Mimozemské útočné lodě, smrt, oheň, bomby, vzpoura laboratorních vzorků, tajné kamery tajných mimozemských bratrstev.
Přáli jsme si, aby to byla Apokalypsa, bylo to ale jen Klyzma.“

O projekte: Zvuk motorových píl sa prvý krát rozozvučal perónom banskoštiavnickej železničnej stanice, miesta kde od roku 2009 pôsôbí rezidenčné centrum Banská St a nica Contemporary, v lete 2013. Trojica autorov vystriedala sofistikované rytie grafík malých formátov za rýpanie, rezanie, „zraňovanie“ plôch drevených, drevotrieskových, lakovaných, nájdených na blízkom zbernom dvore. Cestujúci a návštevníci centra sledovali so záujmom nevšednú pracovnú situáciu. O rok neskôr sa trojica autorov do priestoru vracia. Tesne pred koncom kalendárneho roka 2014 z matríc a štočkov tlačí ručne priamo v čakárni vlakovej stanice grafiky. Choreografia pohybov je definovaná veľkosťou matrice a papiera. Farby nanášajú špachtľou a kelňou. Papier zapĺňa celý priestor. Pracuje sa do skorého rána. Okrem trojice autorov zatiaľ nikto netuší o čom celá dvojročná „práca“ bude.

zo serie Uvod do...

Autori

Palo Čejka / Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, katedra fotografie, ateliér Miloty Havránkovej a na katedre designu, odbor grafický design, ateliér Ľubomíra Longauera (1992-1998). Fotograf, grafik, ilustrátor, hudobník, záhradník, moderátor, jednoducho renesančná osobnosť s dušou pankera.. Čejkove drevorezy a linorezy v sebe nezaprú “Váchalovskú stopu”. V roku 2009 sa zúčastnil prvého ročníka ÁNO LINO sympózia v priestore Banská St a nica.

Jan Čumlivski / Študoval maďarskú filológiu a kulturológiu na Filosofické fakultě University Karlovy (1998–2005), animáciu, písmo a typografiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (od 2002), absolvoval stáže v Budapešti, Berlíne, Petrohrade a New Yorku. Jeho grafické práce boli ocenené v súťaží Nejkrásnější české knihy (2005, 2011). Realizoval autorské knihy Kvartira 77 (2004), Ni čest, ni slávu / Weder Ruhm, noch Ehre (2005), Palmáre (2007), Union – Ideální Stát (2008), Kolchoz 2047(2010), Jesus Gym (2010), Střed / The Core (2011) a Žár (2014). V roku 2009 sa zúčastnil prvého ročníka ÁNO LINO sympózia v priestore Banská St a nica. Od vtedy sa tu opakovane vracia (v roku 2013 na celé 3 mesiace).

Tomáš Klepoch / Vyštudoval Vysokokú školu výtvarných umení v Bratislave, katedru vizuálnej komunikácie. Venuje sa najmä voľnej tvorbe, využívajúc tradičné grafické techniky netradičným spôsobom. Linoryt, drevorez kombinuje s maľbou. Klepoch je živel, je vitamínom (možno skôr adrenalínom) slovenskej mladej grafiky. Nedá sa obmedziť tradičným postupom tlače. V jeho ateliéri namiesto grafického lisu nájdete len valec. A ešte záhradný valec. Za svoje ilustrácie dostal v roku 2011 Zlaté jablko na BIB Bratislava. Aktuálne už rok tvorí vo svojom banskoštiavnickom ateliéri.

Banská St a nica Contemporary sa zameriava na organizovanie rezidenčných pobytov súčasných umelcov, produkciu a podporu vzniku nových diel a vydávanie autorských kníh. Centrum sídli od roku 2009 na periférii Banskej Štiavnice (historické mesto zapísané na zozname UNESCO), v priestore stále funkčnej vlakovej stanice z čias socializmu. Práve premiešanie laickej verejnosti (návštevníkov, turistov a cestujúcich) s umelcami vytvára špecifickú atmosféru tohto miesta, kde nerozhoduje počet aktivít, ale ich kvalita.

www.banskastanica.sk

Fotografie z výstavy si môžete pozrieť tu  v galérii, ich autorom je Adam Šakový.


pestujma

Výstava kvetov

VÝSTAVA KVETOV (apríl 16. – máj 24.)

Vernisáž vo štvrtok 16.4. o 18.00 v Galérii Gagarinka na Gagarinovej 10/A.

VÝSTAVA KVETOV predstavila slovenských a českých autorov pracujúcich s témou rastlín a záhrad, ktorých doplnili prezentácie komunitných a mobilných záhrad. Cieľom výstavy bolo prepojiť výtvarné umenie a artefakty s reálnym životom mesta a podporiť tak diskusiu o úlohe zelene, kvetov, stromov a zeleniny v našom okolí. Záhrady sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry, ba dokonca záhrady môžu byť kultúrou samy o sebe; samotný názov je odvodený z latinského „cultivare“ – obrábanie zeme. A je to práve obrábanie zeme, ktoré má znova potenciál meniť našu súčasnú kultúru, naše správanie, a teda aj prístup k zaobchádzaniu s prírodným bohatstvom. 

Názov výstavy vtipne naráža na výstavy kvetov ako Flora  a pod., ktoré predstavovali spestrenie kedysi nudného života mesta a boli jednou z mála možností stretávania sa. Komunitné a mobilné záhrady dnes majú za cieľ, okrem pestovania zeleniny aj spájanie ľudí, stretávanie sa a vznik nových komunít. Často sú prepojené s ekologickými ale aj krajinárskymi, sociálnymi, architektonickými či kultúrnymi aktivitami. V ich histórii často figurujú aj umelci, a tí na výstave prezentujú svoj pohľad na rastlinu či kvet, alebo narábajú so živými rastlinami v svojom diele.

_JK03547

Od politicky ladených a konceptuálnych prístupov v dielach Jurgena Rendla, Ota Hudeca, Vladimíra Havlíka, často prechádzajú do hravejšej alebo ironickej formy u Erika Bindera, Jarmily Mitríkovej & Dávida Demjanoviča, Libora Novotného, Erika Sikoru či Martina Špirca. Niekedy pracujú priamo s krajinou, ako v dielach viacerých umelcov vytvorených pre Periférne centrá, či vytvárajúpriamo záhradu – Lucia Kováčová.

Na výstave boli predstavené aj maľby “portrétujúce” rastlinu pre konkrétneho človeka od Lukáša Betinského, ekologicky podfarbené diela Ivany Oroszovej, či maľby bonsajov Miry Kučišovej. Kurátorky tentokrát do výstavy priamo vstupujú ako aktéri, či už spolutvorbou Jedlej záhrady Gagarinka, alebo drobnou intervenciou (Mrvová). Petra Čížková vytvorila spolu s Adamom Novotom inštaláciu so sociálnym kontextom. Šperkárske diela Maňy Berec, Kristíny B. Hrončekovej, Elvíry Golomboši a Davita Armenca si prírodniny privlastňujú, manipulujú s nimi rituálnym spôsobom či ich dávajú do nových kultúrnych kontextov.

_JK03531

Komunitné a mobilné záhrady boli predstavené fotografickou dokumentáciou, textom, artefaktami zo záhrad a symbolickou rastlinou. K výstave je pripravených niekoľko prednášok a diskusií na tému ekológie v meste, komunitného pestovania a prepojenia umenia so životom mesta. Na diskusiách budú premietnuté aj dokumenty o záhradách. Pozvánky a reporty z diskusií budú publikované na www.galeria.gagarinka.sk.

VYSTAVUJÚCI UMELCI A ZÁHRADY:

DAVIT ARMENC, ERIK BINDER, PETRA ČÍŽKOVÁ, MAŇA BEREC, LUKÁŠ BETINSKÝ, ELVÍRA GOLOMBOŠI, VLADIMÍR HAVLÍK, KRISTÍNA B. HRONČEKOVÁ, OTO HUDEC, LUCIA KOVÁČOVÁ, MIRA KUČIŠOVÁ, JARMILA MITRÍKOVÁ & DÁVID DEMJANOVIČ, JULIANA MRVOVÁ, ADAM NOVOTA, LIBOR NOVOTNÝ, PERIFÉRNE CENTRÁ, JÜRGEN RENDL, IVANA OROSZOVÁ, ERIK SIKORA, MARTIN ŠPIREC

BOTANICKÁ ZÁHRADA UK, INCREDIBLE EDIBLE BRATISLAVA, JEDLÉ MESTO, KOMUNITNÁ ZÁHRADKA SÁSOVÁ, KOMUNITNÁ ZÁHRADA BALKÁN, KOMUNITNÁ ZÁHRADA ZOCHOVA, KOMUNITNÁ ZÁHRADA DEVÍNSKA N. VES, MOBILNÁ ZÁHRADA SASINKOVA 21, KRASŇANSKÝ ZELOVOC, VINICA A MOBILNÁ ZÁHRADA PIONIERSKA, VODÁRENSKÁ KOMUNITNÁ ZÁHRADA, ZÁHRADA POD PYRAMÍDOU, ZELENÁ ZÁHRADKA

Kurátorky výstavy: Juliana Mrvová a Petra Čížková

foto: Andrej Poliak a Michaela Grznárová, Pestuj ma, intervencia v záhrade divadla Pôtoň v Bátovciach.

text: Juliana a Petra

fotografie z výstavy od Adama Šakového si môžete pozrieť tu:

taktiež jeho fotografie z vernisáže:

a z prednášok a finisáže výstavy:


Processed with VSCOcam

OD OBRAZU K OBJEKTU

OD OBRAZU K OBJEKTU
(12.3. – 12.4. 2015)

Slávnostná vernisáž v stredu 11. marca o 18.00 v galérii Gagarinka, Gagarinova 10/A

Výstava predstavuje autorov tvoriacich diela v sfére abstrakcie alebo nefiguratívneho umenia. Vybraní súčasní umelci sa pohybujú v časti svojho diela, alebo v jeho celku v priestore maľby a objektu, ktorý nadviazal na tradíciu povojnovej abstrakcie, avšak do tejto sféry priniesli viaceré inovácie.

Fabrický princíp je prítomný u dôležitého Brnenského autora Milana Housera, cieľavedomo skúmajúceho danosti materiálu – farby a podkladu, na takmer vedeckej báze. K svojej tvorbe používa inovatívne materiály a konceptuálne prístupy k maľbe a často prekračuje hranice obrazu smerom k objektu.

Ašot Haas na výstavu prinesie technologický prístup ku geometrickému umeniu a vystaví okrem svojich známich svetelných objektov aj úplne nové priestorové dielo. Maliarka Patrícia Koyšová zas experimentuje s industriálnymi spôsobmi nanášania farby a vytrvalo skúma možnosti nezobrazujúceho umenia.

Rastislav Sedlačík z inej polohy pristupuje k nezobrazujúcej maľbe skôr z ironického pohľadu a predstaví najmä svoje vtipné objekty, mnohé využívajúce farbu na vytvorenie priestorovej plastiky. Druhý český autor na výstave, David Hanvald, predstaví svoju aktuálnu tvorbu v skúmaní nefiguratívnej maľby, ktorá je obsahom jeho tvorby niekoľko rokov. V nových dielach prirodzene prechádza od maľby k objektu a naopak.

Reprezentantom o niečo staršej generácie je Štefan Balázs, autor ktorý sa cieľavedomo venuje paternu v abstraktnej maľbe už dve desaťročia a nadväzuje najmä na východoslovenskú tradíciu abstrakcie, v minulosti ovplyvnenú budapeštianskou školou.

_JK01177

Poslednými maliarmi na výstave sú dvaja mladi autori Ján Hrčka, pre ktorého je abstrakcia akýmsi vybočením v skúmaní priestoru. A Filip Sabol, ktorý sa geometrickej maľbe venuje programovo avšak v novom šate s využitím humoru a nadsázky v tvorbe malieb a objektov, ako aj s využitím ready made.

Na výstave sa taktiež predstaví šperkárka Andrea Ďurianová, ktorá uzatvára abstraktné skúmanie medzi plochou a objektom svojimi geometrickými predmetmi a ich plášťami.

Vystavujúci autori:

Štefan Balázs, Andrea Ďurianová, Zuzana Chmelová, David Hanvald, Ašot Haas, Milan Houser, Ján Hrčka, Patrícia Koyšová, Filip Sabol, Rastislav Sedlačík

plagát_abstrakcia7

_JK01315

_JK01309


bez nazvu-140x170cm-2013-AdamSakovy-akryl na platne

ZAMATOVÝ OBJEKT TÚŽBY

28.1. – 7. 3. 2015

Slávnostná vernisáž 28. januára o 18.00.

Výstava Zamatový objekt túžby sa zaoberá témou erotiky, lásky, tušenia a túženia a jej reflexie u súčasných autorov.
Zaujíma nás, či v súčasnej zahltenosti nahými obrazmi je erotika a túžba témou umelcov mladšej a strednej generácie.

Názov Zamatový objekt túžby je alúziou Temného objektu túžby Buňuela či Štyrského obrazov, zároveň však môže byť vnímaný ako irónia štandardizovaného pohľadu na erotično, alebo ako jeho sureálne zosmiešnenie u niektorých autorov.

_JK08234

Diela na výstave sa témy dotýkajú najrôznejším spôsobom. Od hravých sviežich obrazov a kresieb Kataríny Janečkovej či Andreja Dúbravského a porcelánových díld Simony Janišovej, cez osobné príbehy u Jany Farmanovej a Slavomíry Ondrušovej k tušeniu až tajomstvu a snu u Adama Šakového či Maiji Laurinen. Zaujímavá inštalácia Petry Čížkovej reflektuje skôr filozoficko-symbolický rozmer témy s dávkou psychoanalýzy, podobne ako video českej autorky Alžbety Bačíkovej, kde uvidíme aj kontrast dvoch svetov a ich vnímania erotična. Talian Mauro Panichella zas prináša symbolický až literárny prístup k téme. V Gagarinke už tradične kombinujeme kresbu (Zuzana Sabová), fotografiu (Miro Miklás) s voľnými objektami (Patrik Illo) a šperkom či designom. Okrem osobného príbehu (Martina Šperková) a vážneho prístupu nechýba ani vtipný akcent Viliama Slaminku.

Autori:

Alžbeta Bačíková, Petra Čížková, Andrej Dúbravský, Jana Farmanová, Patrik Illo, Katarína Janečková, Simona Janišová, Maija Laurinen, Miro Miklás, Slavomíra Ondrušová, Mauro Panichella, Zuzana Sabová, Viliam Slaminka, Adam Šakový, Martina Šperková

_JK08221

Vernisáž:

Fotografie: Adam Šakový


maťátko_Stalin plagat

MATÚŠ MAŤÁTKO : HRDINOVIA, IDOLY A ĽUDIA & AUTORSKÁ SERIGRAFIA

Matúš Maťátko : Hrdinovia, Idoly a Ľudia & Autorská serigrafia.

Slávnostná vernisáž  v piatok 5.12. o 18.30.

Trvanie výstavy: 5. 12. – 18. 1. 2015 (zavreté 22.12. – 4.1.2015)

Dve výstavy v jednom priestore.

Grafik Matúš Maťátko (1984) sa venuje najmä veľkoformátovému linorytu. Jeho tlače predstavujú jedinečné autorské diela, ironizujúce súčasný svet a jeho starosti. Nevyhýba sa však ani politickej symbolike, ako práve v hlavnom súbore výstavy s názvom Idoly. Na výstave v Gagarinke okrem grafík predstaví aj úplne nové reliéfy z dreva.

Pozrite si video-upútavku na výstavu https://vimeo.com/113602841

_JK05421

_JK05465

Výstavu Hrdinovia, Idoly a Ľudia otvorí Ladislav Sabo príhovorom a Šimon Ondruš autorskou poéziou.

Autorská serigrafia je výberom diel od viacerých umelcov, grafikov a maliarov. Serigrafia ako ručná grafická technika, ktorá bola istú dobu zabudnutá, dnes slávi návrat. Jej nespornou výhodou je plná farebnosť, ľahká realizácia a možnosť vytvoriť každý výtlačok ako originál.

Vystavujúci autori:

Matúš Maťátko
& Andrea Bartošová, Alexandra Barth, Ivan Csudai, Michal Czinege, Mira Gáberová, Andrea Jančovičová, Patrícia Koyšová, Monika Pascoe Mikyšková, Géza Németh, Daniela Olejníková, Dorota Sadovská, Rastislav Sedlačík, Erik Šille, Laco Teren + Jozef Jankovič, Miroslav Cipár, Juraj Meliš, Marián Mudroch a Klára Bočkayová zo zbierky Paľa Marka.

fotografie z výstavy si môžete pozrieť tu: 

foto: Adam Šakový

Fotografie z vernisáže:

foto: Adam Šakový


vystavy_01

Vesmír & CO

19. september – 19. október 2014

Vesmír, galaxie, súhvezdia, planéty, stálice aj obežnice, kozmonauti, obloha, slnko a hviezdy, mimozemšťania i pozemšťania, v mnohých významových rovinách aformových transformáciách – to všetko predstavila štartovacia jesenná výstava galérie Gagarinka, s názvom VESMÍR & Co. Výstava je zlomkovým odrazom rôznych podôb prírodného, kultúrneho aj umeleckého kozmu s jeho vzťahmi, procesmi, zákonitosťami a plodnými náhodami.

Rôznorodú zostavu tvorcov z viacerých generácií, vo výdatnej kombinácii konceptuálneho umenia, maľby, kresby, grafiky, objektu a inštalácie, videoartu, fotografie aj originálneho dizajnu, spája tematická príslušnosť a kvalita vybraných artefaktov.

cover-homepage

 

plagat-vystava01-vesmir
Stiahnite si plagát výstavy

Vystavujúci autori:

AndrásCséfalvay, Dávid Baffi, Andrea Bartošová, Juraj Bartoš, Cyril Blažo& Martin Kochan, Martin Bu, Táňa Hojčová, Milan Houser, Oto Hudec, ILLOLA – Patrik Illo&AleksandraStencel, Andrea Jančovičová, Peter Kalmus, Patrícia Koyšová& Matúš Lelovský, Braňo Novotný, Pavol Prekop, Rastislav Sedlačík, Ivana Šáteková, Martin Špirec, Miroslav Trubač

Výstava je súčasťou festivalu súčasného umenia BLAF 2014 (2. – 5. 10. 2014).

fotografie z výstavy:

Foto: Adam Šakový

Vernisáž:

Foto: Adam Šakový


vystava-bradovka-2

Objavil som kód – Pavol Bradovka & hostia (Jozef Danglár Gertli, Stanislav Stankoci, Laco Teren)

25. 10. – 30. 11. 2014

Slávnostná vernisáž v piatok 24.10. o 18.00.

Výstava OBJAVIL SOM KÓD predstaví bratislavskému publiku aktuálnu tvorbu umelca, dizajnéra a technologického inovátora Pavla Bradovku.

 Legendárny študent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, súputník a nezabudnuteľný spoločník celej generácie dnes už zrelých výtvarníkov, dlhoročne tvorí v oblasti voľného umenia (maľba, plastika), interiérových a exteriérových realizácií a najmä originálneho autorského dizajnu. Umelec žil a tvoril v zahraničí a následne sa vrátil do rodnej Rožňavy – Nadabuly, kde trochu v závetrí a mimo tepny hlavných kultúrno-spoločenských prevádzok, rozvíja svoju autentickú “Artificial nature“.

Technicky zdatný tvorca húževnato experimentuje a realizuje svoje dobrodružné vízie v rôznom materiáli. Aktuálne dominuje drevo. Záleží mu na technologickej funkčnosti a prepracovanosti diel, vynaliezavosť a originalitu návrhu dokáže dotiahnuť až k patentu. Technologickú funkčnosť kombinuje s precíznosťou spracovania a mimoriadnou estetickou pôsobivosťou.

Bradovkove vynálezy a zdokonalenia sprevádza produktívna verbálna stránka – zaujímavé teoretické hybridy, napoly vedecké napoly básnické slovné dobrodružstvá (teória dvojdimenzionálnych sklzov a pod.). O svojich vychádzkových “bakulkách“ napríklad hovorí, že sú to Trójske kone umenia – nie sú to jednoznačne umelecké objekty ani jednoznačne úžitkové predmety, je to niečo, čo si požičiava vlastnosti jedného aj druhého.

Čestnými hosťami na Bradovkovej bratislavskej výstave budú maliar a karikaturista Jozef Danglár Gertli; vizuálny umelec a dizajnér, rektor Vysokej školy výtvarných umení profesor  Stanislav Stankoci a maliar Laco Teren.

Výstavu v priestoroch Galérie Gagarinka spoluorganizuje OZ Babie leto, je súčasťou projektu Rožnavské radiály 2.

Projekt je finančne podporený Ministerstvom Kultúry SR.

Projekt ďalej podporujú: Banícke múzeum v Rožňave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, OZ Mnémosyné, OZ Prvého mája, OZ Otvor dvor, a mediálni partneri.

text k výstave: Rožnavské radiály

vystava-bradovka-plagat

Fotografie z výstavy:

 

foto: Adam Šakový

Vernisáž:

foto: Juraj Bartoš