Autor Roman Bicek pri svojich dielach.

V piatok 6. februára sme navštívili priestor Sabiny Schuckert na Račianskej ulici, aby sme si pozreli vernisáž výstavy mladého maliara Romana Biceka s názvom Guardian of Culture.

Priestor Sabiny Schuckert je voľným pokračovaním predchádzajúceho showroomu Max Klinger, v ktorom jeho majiteľ Vlado Zelenák už pred pár rokmi začal spájať kvalitý design s výtvarným umením. Pravidelne sa obmieňajúce výstavy súčasného, prevažne mladého umenia, sa stali miestom stretnutí jeho priaznivcov. Tento mesiac sa prezentuje maliar Roman Bicek a jeho šťavnaté, humorné až ironické diela s dávkou kritického pohľadu na súčasnosť.

Roman Bicek študoval na Bratislavskej VŠVU, avšak krátko po štúdiách sa presunul do Prahy, kde má aktuálne ateliér. Okrem maľovania svojich obrazov, pracuje v divadelných dielňach, čo je, ako sám povedal “zábavná a zaujímavá práca, keďže kulisy majú obrovské rozmery a miesto štetca teda skôr používame metly, kompresory a iné neobvyklé nástroje.”

priestor

Obraz Guardian of culture sa stal akýmsi logom výstavy a vyjadruje autorov ironický pohľad na všetkých militantných obrancov kultúry, tých, ako sám povedal, ktorí  “uznávajú iba jeden druh umenia a ten budú vytrvalo brániť”. Roman totiž považuje umenie za niečo živé a prístupné aj pre bežného človeka, čo v sebe skrýva množstvo odkazov na svet okolo neho. V Romanových obrazoch nájdeme politiku v podobe Angely Merkelovej s krvavými boxerskými rukavicami, citácie z rozprávok a komixov či z nízkej alebo popovej kultúry, B-čkových filmov rovnako ako narážky na gýč. “Baví ma miešať viaceré veci v obraze a koketovať s gýčom či pohybovať sa na hrane naivného. Rád uvádzam diváka do rozpakov…” porozprával nám Roman a popritom pospomínal niekoľko svojich inšpiračných zdrojov, ako sú časopisy, fotografie, televízia či komix.

Nás zaujal obraz na ktorom múmia z tínedžerských filmov láskyplne naťahuje ruku za motýlikom ale zároveň vchádza do kresťanského skautského tábora, takže ako Roman nezabudol upozorniť ” o chvíľu bude problém”.

Processed with VSCOcam

Nielen tento obraz, ale aj viaceré ďalšie Romanove diela okrem sviežej expresívnej maľby diváka oslovia práve svojím humorom. Vizuálna hra sa do punkovejšej podoby dostala v Romanovej inštalácii na záchodoch, kde vystavil svoje obľúbené koláže z rôznych b-čkových časopisov s dokreslenými komentármi, presne v duchu nápisov na záchod. Aj tu však hravosť vizuálnej formy má prim nad kritickým pohľadom na spoločnosť. Roman upozorňuje na niektoré momenty súčasného sveta ako v Hammeri na sídlisku, ale pritom sa vždy úspešne vyhne moralizovaniu. Aj preto sú jeho výstavy viacvrstvovou hrou s významami a zároveň ukážkou skvelej expresívnej maľby, akú na Slovensku nevidíme často.

Romanove diela si na výstave môžete pozrieť počas mesiaca február.

Processed with VSCOcamProcessed with VSCOcamProcessed with VSCOcamProcessed with VSCOcam

 

U Sabiny Schuckert sme tesne pred Romanovou vernisážou zastihli pri deinštalácii aj autorku predchádzajúcej výstavy Moniku Pascoe Mikyškovú, maliarku a kresliarku, ktorá sa v poslednej dobe intenzívne venuje akvarelu.

Jej mierne snové zvláštne diela s témami kombinujúcimi mytologické a osobné príbehy sú osobitým príspevkom ku kresbe na Slovensku. Ponúkame Vám niekoľko diel z najnovšej série tak ako ich Monika vystavila v januári.

Processed with VSCOcam

Processed with VSCOcam

Processed with VSCOcam

miesto: Showroom Kabinet  a Illuma, Račianska 22/A, Bratislava
aktuálna výstava: Roman Bicek: Guardian of Culture
trvanie: od 6. februára 2015
text a foto J.M.
foto z vernisáže: Andrej Fridrich